Samo javna pokojnina ne bo dovolj
Že danes znaša povprečna pokojnina v Sloveniji le še 59 odstotkov povprečne neto plače, kar znaša malo več kot 600 evrov in ne zadostuje za dostojno življenje. Zaradi demografskih napovedi se bo razmerje med zaposlenimi in upokojenci še slabšalo in bo vrhunec nesorazmerja doseglo okoli leta 2036, ko bo na enega upokojenca le še en zaposleni. Z upadom javnih pokojnin so se spopadli tudi v drugih razvitih državah in kot odgovor že pred desetletji začeli razvijati tako imenovane druge in tretje pokojninske stebre, ki so v osnovi zasebne naložbene pokojninske sheme, v katere posameznik vplačuje dodatne prispevke, ki se upravljajo na individualnih varčevalnih računih, ob upokojitvi pa začne posameznik iz njihovega naslova prejemati dodatni prihodek v obliki pokojninske rente. S tem jim je uspelo zagotoviti, da zaposleni nadomestijo upad javnih pokojnin z dodatnimi zasebnimi pokojninami.
Približno polovica zaposlenih v Sloveniji je že vključena v drugi pokojninski steber in je do danes privarčevala že več kot dve milijardi evrov prihrankov, dobrih 20 tisoč upokojencev pa že prejema poleg javne še dodatno pokojninsko rento. Druga polovica zaposlenih, ki nima te sreče, da je zaposlena v podjetju, ki bi jim vplačevalo premije dodatnega pokojninskega zavarovanja, oziroma samozaposleni morajo začeti razmišljati tudi o samostojnem varčevanju za svojo prihodnost. Država z davčno olajšavo spodbuja individualno varčevanje in vplačane premije znižajo osnovo za dohodnino, kar poenostavljeno pomeni, da dobimo del vplačane premije nazaj ob poračunu dohodnine.
Januar – najboljši mesec za začetek varčevanja
Zakaj je prav januar najprimernejši mesec za začetek tovrstnega varčevanja? Mag. Žiga Vižintin iz Pokojninske družbe A pojasnjuje: »Številne raziskave vedenjskih financ so razkrile, da smo ljudje v zahodnem svetu najbolj pripravljeni obrniti nov list v svojih navadah in začeti redno telovaditi, se zdravo prehranjevati in podobno prav januarja, ki v zahodni kulturi simbolizira nov začetek. Ljudje se namreč ravno ob novoletnih praznovanjih s tako imenovanimi novoletnimi zaobljubami psihološko naravnamo, da bomo v novem letu pretrgali stare negativne navade in začeli nove pozitivne.«
Zagotovo je večina bralcev sklenila ob soju novoletnih ognjemetov vsaj eno zaobljubo in zaradi tega januarja poskočijo obiski v fitnesih in podobno, kar nakazuje na željo številnih, da bi obrnili svoje navade na bolje. Ena od novih pozitivnih navad, ki jih lahko začnemo januarja, je seveda varčevanje za pokojnino. Na žalost so spremembe navad ena najtežjih stvari na svetu in pri spremembah je poleg prvega koraka ključno, da se jih držimo tudi v nadaljevanju. Sami pri sebi se lahko iskreno vprašamo, koliko naših novoletnih zaobljub je preživelo do poletja? Odgovor je pri večini bolj malo, zaradi tega si lahko pomagamo z določenimi orodji, ki nam pomagajo ostati na pravi poti.
Pri varčevanju je eno najboljših tako imenovani trajni nalog, s katerim se nam samodejno vsak mesec nakaže premija z našega tekočega računa na naš varčevalni račun in tako skrbi, da ostanemo na pravi poti. Tako nam ni treba več razmišljati o varčevanju, saj bo samodejno teklo naprej in ob upokojitvi bomo prijetno presenečeni nad dodatno pokojnino, ki jo bomo prejemali. Dodatno nam lahko pomaga ostati na pravi poti javna objava naših pozitivnih namer ali zaobljub, saj v takem primeru nastopi tako imenovani skupinski pritisk, zaradi katerega bomo dlje časa vztrajali pri svojih zaobljubah. »Pred drugimi se hočemo prikazati v pozitivni luči in to je razlog, da od zaobljube, ki smo jo naredili pred skupino ljudi, težje odstopimo, saj bomo s tem izgubili ugled v njihovih očeh,« še dodaja Vižintin.