Več o davčni olajšavi in o tem, kako si lahko samozaposleni zagotovijo dodatno pokojnino.
Med delovno aktivnimi je 72% v delovnem razmerju, 11% je samozaposlenih, 9% brezposelnih, 4% je pomagajočih družinskih članov, 3% je zaposlenih prek študentskega servisa in 1% je zaposlenih prek drugih oblik dela.
Samozaposleni delovno aktivni štejejo že več kot 100.000 oseb in če redno zaposlenim dobra polovica slovenskih delodajalcev financira tudi dodatno pokojninsko zavarovanje, s katerim si bodo zagotovili dodatne pokojninske rente ob upokojitvi, so samozaposleni prepuščeni sami sebi.
Minimalni prispevki, minimalna pokojnina
Velik delež samozaposlenih si obračunava minimalne prispevke za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje - ob upokojitvi bodo tako deležni le minimalne javne pokojnine. Tisti, ki se bodo upokojili v prihodnjih letih ob izpolnitvi pogojev zahtevane starosti (60 let za moške) in pokojninske dobe (40 let), bodo tako dobili le približno 432 evrov javne pokojnine, kar je višina minimalne starostne pokojnine. V prihodnje pa bo ta že tako nizka številka verjetno še nižja.
Ker za razliko od zaposlenih v delovnem razmerju, kjer ima dobra polovica zaposlenih s strani delodajalcev mesečno vplačane še premije dodatnega pokojninskega zavarovanja, bi morali biti samozaposleni gotovo med prvimi, ki se vključijo v dodatno pokojninsko zavarovanje s katerim si tekom delavne dobe lahko zagotovijo dodatno pokojnino in istočasno izkoristijo davčno olajšavo s katero država spodbuja to obliko varčevanja.
Več o davčni olajšavi in o tem, kako si lahko samozaposleni zagotovijo dodatno pokojnino.